1. srpna 2018

Posedlost dokonalostí

České sklo je celosvětově uznávaným kulturním fenoménem. Základy jeho proslulosti položili již ve středověku skláři na hutích v hlubokých lesích pohraničních hvozdů, jimiž bylo české království obklopeno.

Díky schopnostem a znalostem českých huťmistrů, kteří koncem 17. století objevně vyvinuli tvrdé draselné sklo – český křišťál, došlo k rozvoji broušeného skla a především řemeslně náročné i umělecky hodnotné řezby ve století následujícím.

Sklárna Moser při svém vzniku ovšem inovativně začala používat výhradně bezolovnatý křišťál, který byl šetrný k ovzduší proslulého lázeňského města Karlovy Vary a stala se tak nadčasovou a ekologickou.

Už od samého počátku byla ale jedinečnost a exkluzivita křišťálových produktů Moser postavena na preciznosti a dokonalém umu našich mistrů sklářů. Významných umělců a osobností, které se řadí k legendám sklářského umění, bylo v historii Moseru mnoho, ale titul prestižního a výjimečného ručního řemesla si sklárna Moser nese do dnešního dne a to díky lidem, kteří lásku ke sklu a perfekcionismu nezapřou.

Každý z našich mistrů, v jakémkoliv odvětví, by potvrdil, že cesta k tomu být dobrým sklářem, rytcem, brusičem aj., je dlouhá a náročná.  A jak říká Milan Holubek, rytec, který tento rok oslavil 50 let v Moseru:

„Řemeslo je jako dědictví. Mělo by se předávat z generace na generaci a u nás, v Karlovarské sklárně Moser, tomu tak je již 161let.“

 

Zdroj: Moser – 160 let

Dále by Vás mohlo zajímat

© 2019 MOSER, a.s. Všechna práva vyhrazena.