25. února 2020

MOSER RYTEC RYTÍŘEM

Svět Moser je plný křišťálové poetiky, v tomhle případě ale nemáme na mysli metafory.

S hrdostí a potěšením oznamujeme, že jeden z našich uměleckých rytců, Tomáš Lesser, se v podvečer 25. 2. 2020 skutečně stal rytířem – Řádu umění a literatury.

 

Stalo se tak v Paříži na Ministerstvu kultury, kde Tomáš Lesser společně s dalšími tvůrci z celého světa převzal jedno z vůbec nejprestižnějších ocenění pro řemeslníky z oblasti luxusního zboží. Už samotný seznam nominovaných mluví za vše. Každý z oceněných musí splňovat velmi přísné podmínky Comité Colbert, věhlasného francouzského sdružení pro podporu luxusních značek, jehož je Moser součástí už od roku 2011. Vysoké francouzské vyznamenání z rukou ministra kultury Francka Riestera tak obdrželi, mimo jiné, například François Demachy, parfémář značky Christian Dior, Anne-Marie Legrand, kostýmní návrhářka Národní pařížské opery, nebo Thi Thu Nguyen, designérka koženého zboží Louis Vuitton. A mezi nejlepšími z nejlepších je i Tomáš Lesser. Zaslouženě!

Příběh tohoto umělce-rytce se začal psát při studiu na nejstarší sklářské škole na světě v Kamenickém Šenově a pokračuje téměř třicetiletou kariérou po boku starší sklářské generace Moser. Je to profesní cesta dlážděná nadáním, pílí, trpělivostí a hlavně: nekonečnou láskou k řemeslu. A to vše se propisuje do každé jedné rytiny, která vzejde z Tomášových rukou. Tomáš Lesser je známý po celém světě vlastním osobitým rukopisem, ve kterém uplatňuje smysl pro figurální tvorbu a až sochařský cit pro detail. Jeho díla vynikají živostí a unikátní atmosférou děje. Pro Moser vytvořil množství prací vesměs s figurálními výjevy nebo motivy fauny. Rytířský řád pak získal mimo jiné za své vlastní autorské zpracování rytiny „Páv“ na původní secesní vázu.

S unikátním křišťálovým kusem po boku a cennou medailí na klopě dělal Tomáš Lesser v Paříži čest své práci, tradičnímu řemeslu, i dlouhé historii své domovské sklárny Moser. Jsme pyšní, že hodnoty, které naše manufaktura ctí už od roku 1857, mají svůj význam pro každou dobu. A nadšený by byl rozhodně i praotec zakladatel, sám umělecký rytec, Ludwig Moser.

Dále by Vás mohlo zajímat

© 2019 MOSER, a.s. Všechna práva vyhrazena.